Dekoracyjne okleiny na meble. Efektowny i łatwy sposób na przemianę mieszkania

Zamiast pracochłonnego i trudnego malowania mebli lepiej zastosować wysokiej jakości, dekoracyjne okleiny. To łatwy sposób nie tylko na ponowne wykorzystanie mebli podniszczonych, o uszkodzonych powierzchniach. Duże okleiny na szafę mają tak samo ciekawe wzornictwo, jak nowoczesne fototapety i mogą stać się niezwykłą dekoracją mieszkania. Okleiny na małe komody i szafki pozwalają na grę motywami i wzorami, które ożywiają wnętrze i określają jego styl.

Dekoracyjne okleiny na meble. Efektowny i łatwy sposób na przemianę mieszkania

Okleina na meble dla dzieci, na szafki w kuchni lub na szafę do sypialni to łatwy sposób na atrakcyjny, barwny, świetlisty wystrój pomieszczenia. Malowanie umożliwia stworzenie jednobarwnych powierzchni, które nie zawsze są ciekawe wizualnie. Dużo bogatsze możliwości stwarza okleina na meble - inspiracje światem natury, meblami z różnych epok historycznych, światem baśni i fantazji i inne, dowolnie wybrane wzory to sposób na stworzenie w pomieszczeniu najbardziej odpowiadającego nam nastroju. Wciąż doskonale sprawdza się także klasyczna okleina na meble, imitacja drewna ciemnego lub sosnowego. Współcześnie okleiny takie dostępne są w ciekawszych, bardziej naturalnych niż kiedyś wzorach i fakturach. Okleina samoprzylepna na szafę może też być pozbawiona kolorów i wzorów, naśladując tylko samą fakturę materiału. Różne są także sposoby odbijania światła, którymi może cechować się okleina na meble - biały połysk lakieru, matowość, przezroczystość i półprzezroczystość.

Okleiny na meble do pokoju dziecięcego i młodzieżowego

Okleina na szafę dla dziecka to praktyczny i niedrogi sposób na stworzenie kolorowego dziecięcego pokoju, świata przygody, zabawy i nauki, świata baśni i snów. Bardzo duże możliwości aranżacyjne dają okleiny na drzwi szafy w pokojach nastolatków i starszej młodzieży, w których stosować można bardzo nowoczesne wzory.

Wspólna aktywność w dekorowaniu pokoju

Kolorowe naklejki na szafę czy biurko same dzieci stosują i wybierają chętnie - barwne kolory i bajkowe wzory w pokoju są odpowiedzią na ich własne potrzeby psychologiczne i estetyczne. Bajkowe naklejki na meble z okleiny można wybrać więc razem z dzieckiem, co sprawi mu na pewno wiele radości. Wspólnie wybrana okleina na szafę dla dziecka to dla niego możliwość aktywnego uczestnictwa w stworzeniu własnego pokoju, a więc poczucie bezpieczeństwa i spełnienia.

To także sposób na rozwinięcie w dziecku wrażliwości estetycznej. Własne dekoracje szczególnie chętnie wybierają dziewczynki, dekoracja pokoju ulubionymi postaciami ze świata przygody, filmów czy gier będzie jednak ciekawa także dla chłopców. Sklep internetowy z ofertą, która podoba się także samym dzieciom to wspólna zabawa, miejsce, w którym znajdzie się łatwo atrakcyjną dla całej rodziny okleina na meble - gdzie można kupić ją i wybrać razem z dzieckiem.

Do pokoju dziecięcego wybieramy najczęściej niedrogie, proste meble. Potrzeby i gust dzieci i młodzieży zmieniają się szybko - całkiem inaczej projektujemy pokój trzylatka i dwunastolatka. Niedrogie i lekkie meble są przy tym mało trwałe, zwłaszcza ze względu na pojawiające się często w czasie zabawy zniszczenia. Zachodzi więc konieczność równie częstej renowacji mebli. Okleina na szafę dla dziecka daje nam możliwość łatwego zrealizowania zmieniających się potrzeb dzieci bez konieczności wymiany mebli.

Okleina na meble dla dziewczynki może być różowa, nie muszą to być jednak krzykliwe odcienie. Tak w pokojach dla dziewczynek, jak i w pokojach chłopców okleina daje nam zawsze możliwość stworzenia spójnej kolorystyki i wyboru pasujących do nas motywów dekoracyjnych. Także w pokojach dla dzieci możemy dobrać motywy i kolory spokojne i zrównoważone, wybierając właściwe wzory, którymi ozdobiona będzie okleina na szafę - las, kosmos, akwarium i podwodny świat, rozgwieżdżone niebo lub akwarelowe krajobrazy.

Nowoczesne wzory oklein w pokojach młodzieżowych

Upodobania i gusta nastolatków zmieniają się często. W odnowieniu pokoju młodzieżowego bardzo pomoże więc łatwa do zmiany okleina na meble - aranżacje i wzory pozwalające wyrazić nastolatkowi wyrazić własną osobowość, a także spełnić jego potrzebę uczestnictwa w świecie najnowszych mód i trendów. Wzory szczególnie lubiane przez młodzież mają często okleiny na meble 3D. Tego rodzaju okleina na meble młodzieżowe może zawierać labirynty, wiry, tajemnicze budowle, przejścia i korytarze - wpisując się w młodzieżową estetykę. Inne warte uwagi motywy to kolorowy pop-art, graffiti, cyfrowa abstrakcja, muzyka, sport, komiks i manga oraz humorystyczne napisy z ciekawym liternictwem. Jednocześnie motywy 3D powiększają optycznie wnętrze. Wielu nastolatków lubi ciemne barwy, pomalowanie pokoju w ten sposób nie wchodzi jednak w grę - rozwiązaniem może być tu ciemna okleina na meble, czarna, ale łatwa do zmiany, kiedy znudzi się nastolatkowi.

W pokojach starszej młodzieży także doskonale sprawdzi się nowoczesna okleina na szafę - inspiracje warto czerpać tu ze współczesnych stylów w projektowaniu wnętrz, takich jak minimalizm lub styl skandynawski. W stylach rzadko stosuje się delikatne barwy, możliwe jest to jednak przy odpowiednim doborze wzoru, którym cechuje się okleina na meble - beton, kamień czy powierzchnia o metalicznym blasku może w nowoczesnym stylu w dekoracji wnętrz wystąpić np. w rozmytych błękitach.

Kolor, śródziemnomorska lekkość i przestrzeń, czyli okleiny na meble w kuchni

Ze względu na panujące w kuchniach temperatury i zwiększoną wilgotność, warto wybrać do odnowienia kuchennych mebli szczególnie trwałe i grube okleiny na meble laminowane. Sprawdzają się one także jako ochrona blatów kuchennych - naklejać można je również na inne niż drewno materiały, w tym na tworzywa sztuczne i kompozyty. Może to być tak naśladująca naturalny kamień okleina na meble - marmur lub granit o dowolnej barwie - jak i okleina drewnopodobna. W dekoracji szafek kuchennych możemy sobie pozwolić także na śmiałe operowanie kolorem.

Okleiny drewnopodobne szczególnie ciekawie wyglądają w kuchniach w stylu retro. Nowoczesna okleina na meble drewnopodobna imituje strukturę drewna stosując techniki graficzne 3D, w tym cieniowanie, mapowanie nierówności i teksturowanie. Tego rodzaju okleiny na meble kuchenne nie są więc płaskie w wyrazie, nie ma w nich charakterystycznej dla oklein i okładzin sprzed lat sztuczności.

Białym meblom kuchennym łatwo nadać śródziemnomorską lekkość przez zastosowanie oklein o geometrycznych wzorach, przypominających kafle. Mogą to być błękitne wzory azulejos lub wielokolorowe kafle w stylu hiszpańskim. Inne typowe wzory śródziemnomorskie to kwiaty lawendy, zioła i greckie motywy morskie. Okleina na meble do kuchni dekorowana może być oczywiście także typowymi wzorami kulinarnymi, takimi jak kawa, czekolada, owoce czy przyprawy.

Jako powierzchnia stołu kuchennego dobrze sprawdzi się okleina na meble biała, matowa lub jednobarwna. Jasny kolor jest łatwy do utrzymania w czystości, wybrać możemy jednak także nieco ciemniejszy odcień, jeśli nie podoba nam się całkowicie biała okleina na meble - grafit lub delikatną szarość. Z powodzeniem zastąpi ona obrus, a od zwykłej ceraty na stół kuchenny jest dużo bardziej estetyczna. Prosta okleina na meble w kuchni nie jest kosztowna, kolor kuchennego stołu można więc zmieniać nawet kilka razy w roku.

Jest jeszcze jedna zaleta, którą wyróżnia się okleina na meble - drewno jest trudne do utrzymana w czystości, wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, często też niekorzystnego dla zdrowia impregnowania. Okleinę w kuchni wystarczy przetrzeć suchą lub wilgotną ściereczką.

Łatwa przemiana mebli w całym domu

Zastosowanie dekoracyjnych oklein to najłatwiejszy i najtańszy sposób na dekorację mebli. Nie chodzi tu tylko o "przywrócenie im dawnej świetności". Ozdobne okleiny na szafy, szafki kuchenne, biurka, stoły i stoliki dzięki interesującemu wzornictwu wprowadzają do pomieszczeń styl, który trudno stworzyć wyłącznie za pomocą samych dodatków. Okleiny na meble samoprzylepne stosować można także do zdobienia drzwi i parapetów. Okleiny na drzwi stosujemy przy tym podobnie, jak okleiny na szafy - możemy wybrać okleinę imitującą drewno, ale także ciekawe wzory i oryginalną kolorystykę.

Szafy do sypialni - orientalne, barokowe i etniczne inspiracje

Duże szafy w sypialniach, ze względu na samą swoją powierzchnię, to chyba najciekawsze miejsce, w których zastosować możemy okleiny na meble - inspiracje, modne motywy i własne pomysły nie są tu niczym ograniczone. Świetny pomysł to np. bogate i zmysłowe okleiny z wzorami orientalnymi i barokowymi. Okleina na szafę w sypialni może przedstawiać dżunglę, tropikalną noc, fascynujące sceny z życia orientu. Może także stosować delikatne biało-błękitne wzory kwiatowej znane z chińskiej i japońskiej ceramiki. W tak urządzonej sypialni sprawdzają się tak ciemne barwy (np. złota, czerwienie i brązy), jak i pastelowe, spopielałe róże.

Okleiny na szafę to doskonały wybór do wnętrz w szczególnie modnych w tym sezonie stylach - w stylu maksymalistycznym i w stylu boho. Styl maksymalistyczny polega na mieszaniu ze sobą różnych materiałów i wzorów, często pochodzących z wielu epok i krajów, w celu podkreślenia bogactwa form. Miesza się więc ze sobą zwłaszcza wzory orientalne, etniczne, rustykalne i barokowe. Wzory oklein są coraz ciekawsze, nie zawsze jednak dostępne jest konieczne tu nietypowe i szczególne wzornictwo. Jeśli interesuje nas pełen szyku lub nawiązujący do historii projekt, zapewni to producent dysponujący doskonałymi projektami graficznymi: miejsce, gdzie wybrać można także historyzujące wzory, którymi cechuje się potrzebna nam okleina na meble, gdzie można kupić także okleiny orientalne i barokowe, np. naśladujące wzory adamaszku i złotogłowiu.

Istotny jest także prawidłowy wybór wielkości motywu dekoracyjnego. Okleina na szafę 3-drzwiową stwarza możliwość stosowania dużych i wyrazistych wzorów. Okleina na szafę w sypialni, która ma wiele wąskich drzwi, powinna stosować raczej subtelne kompozycje pionowe, np. pojedyncze wysokie kwiaty. Niewielkie szafy i komody potrzebują drobnych wzorów. W szafie dwudrzwiowej możliwa jest np. jednolita kompozycja, której nie zaburzy przedzielenie na pół, a także motywy symetryczne.

Jasne, dekoracyjne okleiny na szafach w przedpokojach

W ciemnych przedpokojach małe drewniane komody i szafki na buty wydają się ponure, pozbawione barw i jakiegokolwiek uroku. Dobrze dobrana okleina na szafę w przedpokoju może to zmienić, czyniąc go przestronnym i nowoczesnym lub przytulnym i ciepłym wnętrzem. Charakterystyczne dla drewna ciemne brązy i żółcie to zły pomysł na aranżację korytarzy, przedpokojów i sieni. Okleina na szafę w korytarzu utrzymana w bielach, z wyraźnymi barwnymi akcentami, pomoże nam więc całkowicie odmienić wystrój pomieszczenia. Ciekawa okleina na szafę w przedpokoju, która pozwoli wprowadzić do niego dużo światła i świeżości, to szczególnie okleina na meble w kwiaty.

Niezwykłe wnętrze szafy i garderoby

Niszczy się i zużywa także wnętrze szaf - także w tym przypadku okleina na stare meble to ciekawy i praktyczny pomysł na odnowienie szafy. We wnętrzu garderoby lub dużej szafy możemy pozwolić sobie na szczególnie śmiały projekt w odważnych kolorach. Nawet jednobarwna okleina meblowa na szafę przesuwną, jeśli utrzymana będzie w lśniących fioletach lub głębokich czerwieniach, pomoże nam stworzyć garderobę w stylu glamour. Wnętrze szafy na ubrania nie musi być nudne, może przypominać pełne światła sklepowe wystawy. Szczególnie efektowna okleina na szafę przesuwną podkreśla urodę ubrań, nawiązując wprost do świata mody i nowoczesnego designu.

Okleiny na meble to praktyczny sposób na ich odnowienie

Meble z drewna miękkiego, a tym bardziej meble ze sklejki, są nietrwałe, podatne na zarysowania i większe uszkodzenia mechaniczne. Jeśli nasze meble straciły pierwotny wygląd, bardzo łatwo je odnowić dzięki okleinom. Pozwala to także na personalizację, nadanie standardowym meblom z Ikei niepowtarzalności i oryginalności. Jeśli interesuje nas samo odświeżenie mebli, często wystarczy okleina na meble biała - połysk lub matowość to jedyne jej wyróżniki wizualne.

Renowacja prostych mebli o nowoczesnych formach

Meble Ikea już z założenia przeznaczone są do samodzielnej dekoracji. Okleiny stosuje się szeroko w meblach w stylu skandynawskim, z którego wywodzi się styl Ikei. Proste formy pozwalają na dużą swobodę w wyborze motywów dekoracyjnych - jednocześnie są to meble nietrwałe, które odnawiać trzeba często. Powierzchnia stolików z Ikei niszczy się bardzo szybko, okleiny samoprzylepne na meble pozwolą na odnowienie niewielkich, białych stolików bez potrzeby ich wymiany.

Jeśli do renowacji prostych w formie stolików i szafek zdecydujemy się na wzory przypominające drewno, lepiej sprawdzi się jasna okleina na meble - brzoza, sosna lub inne jasne drewno miękkie. Łatwo też przywrócić im pierwotny wygląd - biała okleina na meble, matowa, lub z połyskiem, nie różni się w żaden sposób od tych, które stosuje się fabrycznie w meblach z Ikei. 

Renowacja mebli w stylu retro i vintage

Barwnymi okleinami dekorujemy często nowe meble w neutralnych kolorach i utrzymane w prostej stylistyce. Jeśli chcemy odnowić za pomocą okleiny starsze meble, najlepiej sprawdzą się wzory przypominające naturalne drewno. Dobrze sprawdzi się jednak także wzorzysta okleina na meble vintage, z motywem dekoracyjnym dostosowanym do stylu i formy odnawianych mebli.

Wracające w modę meblościanki, regały i szafy z okresu PRL - tego rodzaju okleina na szafę retro powinna być utrzymana w ciemnych barwach, naśladując drewno lakierowane. Okleiny na meble w stylu lat 60. stosować mogą geometryczne wzory, w tym imitacje ozdobnych fornirów. Wzorów nie muszą być pozbawione także naśladujące drewno okleiny mebli w stylach historycznych - mogą one naśladować wzory ryte w drewnie, sprawdzi się tu np. okleina na meble w liście akantu lub z innymi klasycznymi motywami roślinnymi. Okleina na meble retro może naśladować również powierzchnie zniszczone przez czas. Charakterystyczne motywy, które przyjmuje tego rodzaju okleina na meble - stare drewno lub popękany kamień - są dużo łatwiejsze w zastosowaniu, niż pracochłonne postarzanie mebli.

Optyczne powiększenie pomieszczenia

Każde pomieszczenie wyda się większe, jeśli zastosujemy w nim okleiny na meble z dużą ilością bieli - nie muszą być one całkiem białe, jeszcze lepiej sprawdzą się wyraźne motywy na jasnym tle. Optyczne powiększenie pomieszczenia to również pasy - np. okleina na meble, paski której są ułożone pionowo, pozwoli stworzyć iluzję wysokiego wnętrza. Nie muszą to być przy tym regularne pasy, efekt taki pomoże stworzyć także naturalna okleina na meble - czarny marmur z wyrazistą strukturą pasmową lub wydłużone słoje drewna. Okleina na meble granatowa, z delikatnymi niebieskimi kwiatami, może wyglądać jak duże okno. Pomysł ten zastosować można również na drzwiach, do stworzenia naturalnie wyglądających szybek z okleiny.

Gdzie kupić okleiny na meble?

Wbrew pozorom, zakup dobrej okleiny na meble nie jest łatwy. Miejsca, gdzie kupić okleiny na meble można w niskich cenach, oferują często niskiej jakości folie samoprzylepne, które cechuje sztampowe wzornictwo i niewielka trwałość. Jeśli interesują nas rzeczywiście piękne okleiny na szafę, Allegro lub supermarket nie będą więc najlepszym wyborem. Dobrym wyborem będzie raczej producent oklein, który dysponuje własnymi projektami graficznymi, a więc sklep, w którym dostępna będzie także niepowtarzalna okleina na meble, gdzie kupić można najmodniejsze projekty w każdym popularnym stylu dekoracji wnętrz.

Okleina na szafę na wymiar, w tym trudna w doborze odpowiednich rozmiarów okleina na szafę w zabudowie, także dostępna będzie tylko w sklepie specjalistycznym. Okleina na meble pod wymiar do nietypowych pomieszczeń, w tym wąskich korytarzy, również nie występuje w zwykłych sklepach wielkopowierzchniowych. Sklep internetowy z ciekawymi projektami to także miejsce, w którym dostępna będzie zawsze nowoczesna, pozbawiona krzykliwych dekoracji i pełna elegancji okleina na meble - gdzie kupić można np. okleiny na meble dziecięce pozbawione kiczu.

Jak przykleić okleinę na szafę?

Okleiny w dużym formacie przyklejamy podobnie, jak małe naklejki na szafę. Jest to więc łatwa czynność - to, jak przykleić okleinę na szafę wymaga tylko trochę wprawy i pewności ruchów. Okleinę należy naklejać powoli, ale zdecydowanie - pomoże to uniknąć przypadkowych zgnieceń. Przyklejanie warto rozpocząć w rogu mebla, nie należy przy tym zdejmować od razu całej warstwy ochronnej: lepiej sprawdza się stopniowe ściąganie jej w czasie przyklejania. Powierzchnia mebla powinna być czysta i odtłuszczona, nie ma jednak potrzeby szlifowania. Pewnym problemem może być wybrzuszenie na powierzchni mebla, pojawiające się bąbelki powietrza warto przed założeniem okleiny nakłuć igłą.

Pojawia się jednak inna wątpliwość, który stwarzać może okleina na meble - jak przykleić ją tak, aby nie było widać łączeń. Większość wzorów oklein nie wymaga dokładnego pasowania - przerwanie wzoru przez szczeliny między drzwiami i szufladami nie wpływa w żaden sposób na ostateczny efekt wizualny. Jeśli zdecydujemy się na okleiny na meble, wzory można więc dobierać swobodnie. Kiedy jednak zależy nam na szczególnie eleganckim efekcie lub szczególnie złożonym wzorze, najlepiej zamówić okładzinę na wymiar.

Czytaj także: